вівторок, 1 жовтня 2024 р.

Цікавинки з історії козацтва





10 цікавих фактів про козаків

         Слово “козак” ще з давніх-давен асоціюється з вільною та чесною людиною. Всім нам  відомі казки та легенди про доблесних воїнів, що живуть у степах, носять оселедці на головах, а на їхніх стременах дзвінко виблискують шаблі. Незважаючи на те, що козаки вважались вільним народом, який нікому не підкоряється, серед них панувала строга дисципліна та непорушні закони. Козацьке минуле відіграє ключову роль у становленні нашої історії та культури. У нашій статті про 10 цікавих фактів про козаків ви дізнаєтесь чому козаки носили оселедець, який побут панував на Запорізькій Січі та який стосунок має чайка (козацький човен) до підводних човнів.




  • Українські козаки жили у куренях, які ніколи не замикалися. Кожен, хто хотів, міг зайти туди перепочити чи поїсти (навіть без дозволу хазяїна). Проте існувало правило: не можна нічого виносити з куреня. Тих, кого зловили на крадіжці, суворо карали. 
  • Крадіжка або вбивство свого побратима вважались тяжким злочином. За це козаки карали винуватця смертю у дуже жорстокий спосіб: могли бити кийками до останнього подиху, або ж навіть поховати живцем разом із померлим. Такі суворі закони були запорукою порядку на Січі. 
  • Запорізька Січ була одним з перших демократичних об’єднань не лише на території сучасної України, а й Європи. Всі конфлікти та суперечки між козаками тут вирішувалися за допомогою голосування. Основна причина, чому люди хотіли стати частиною козацтва – соціальна несправедливість та прагнення до волі.
  • Вважалось, що серед козаків існували “вибрані” хлопці – характерники. За легендами, вони походили ще з древніх язичницьких волхвів; володіли таємними знаннями і могли передбачити майбутнє. Сучасні дослідники стверджують, що основою цього повір’я міг стати той факт, що після прийняття християнства волхви, тікаючи від переслідувань, осідали подалі від міст, де створювали об’єднання – січі. Там вони вчили юнаків бойових мистецтв і таємних знань.
  • З самого початку становлення козацтва козаки не мали загального прапора – кожна сотня чи полк використовували свої власні стяги. Лише з 17 століття почали використовувати спільне для всіх знамено: з одного боку Архангел Михаїл на червоному фоні, а з іншого – білий хрест, сонце, півмісяць і зорі. 
  • Козацький оселедець неспроста був головним атрибутом кожного козака. За однією із легенд серед козацтва ходило повір’я, що після того, як козак загине, Бог (або янгол) зможе вхопити його за чуба та віднести до Раю. Інша теорія говорить про те, що оскільки серед усіх тогочасних божеств ніхто не мав такого роду зачіски, наявність цього чуба свідчила про божественність самих козаків. 
  • Існує одразу кілька теорій щодо походження слова “козак”. Польські вчені схильні вважати, що така назва пішла від імені ватажка Козака, який відомий своїми майстерними битвами з турками. Ще одна теорія говорить про те, що слово “козак” походить від слова “коза” – козаки були такі ж хитрі і могли пробратися будь-куди. Проте, загальноприйнятою вважається теорія про те, що таку назву козакам дали турки (з турецької мови козак – “розбійник”). 
  • Ідучи у походи, українські козаки завжди вирушали з правої ноги. Так вони засвідчували той факт, що йдуть на “правоє дєло”. Цікаво, що вигук “Ура” також пішов від козаків. Щоправда, звучав він тоді як “Юр юр юр!”
  • Козацькі чайки мали досить незвичну на той час будову – вони складалися з подвійного дна. Між першим та другим дном знаходився вантаж (що слугував баластом). Баласт занурював чайку з козаками під воду, що допомагало підплисти до ворога непомітно; а коли потрібно було винирнути – баласт скидався. Цей принцип дуже схожий до принципу сучасних підводних човнів. 
  • Козаки були серед перших колонізаторів Америки. Це сталося завдяки Джону Сміту – засновнику перших британських поселень на території сучасних США. Саме козаки врятували його із турецького полону. Довгий час він гостював на Запорізькій Січі. А незабаром після повернення додому вирушив створювати британські колонії в Америці, куди й запросив кількох козаків.






Немає коментарів:

Дописати коментар