понеділок, 20 січня 2025 р.

       Соборність - це духовне єднання всіх територій, які історично належали українському народові, єдність і цілісність загальної території України, недоторканність її кордонівСоборність означає, що Україна має свою єдину національну державу, яку створює сам народ, як вільну, суверенну. демократичну, правову і соціальну. 

 


         Щороку 22 січня в Україні відзначають День Соборності — історичного єднання країни. До свята бібліотечно-інформаційний центр пропонує добірку літератури про історію України, боротьбу українського народу за національні інтереси, за свободу і незалежність. Деякі з цих книг знаходяться у читальному залі БІЦ, решту можна знайти у бібліотеках нашого міста та на просторах інтернету.


Субтельний О. «Україна: історія»

    Грунтовний підручник з української історії. Книга професора Йоркського університету в Торонто (Канада) українця за походженням Ореста Субтельного визнана на Заході кращим популярним викладом історії України англійською мовою. Дещо незвична для нашої аудиторії, вона викличе інтерес передусім нетрадиційною концепцією української історії, прагненням автора до наукової об'єктивності, неупередженістю позиції, зваженістю оцінок, а головне — ідеєю національного відродження України.


Нагаєвський, І. «Історія Української держави двадцятого століття»

  Книга доктора Ісидора Нагаєвського, написана в еміграції,висвітлює події в Україні часів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії (1917-1921рр.). на основі документів, свідчень сучасників, на тлі тогочасних подій в Європі автор розгортає картину боротьби за державність України в усій її складності і суперечливості. Думка автора полягає в тому, що Україна могла стати незалежною державою ще тоді.


Грушевський М. «Новий період історії України»

 Твір складається із семи розділів, де в хронологічному порядку йдеться про перебіг подій в Україні в період світової війни, Лютневої і Жовтневої революцій, проголошення і перших кроків Української Народної Республіки, боротьби за її незалежність.


«Новий довідник: Історії України»

      «Новий довідник: Історія України» подає відомості з історії нашої Вітчизни від найдавніших часів до сьогодення. Завдяки стислому, зрозумілому текстові та оригінальній структурі користувачі зможуть швидко знайти вичерпну відповідь на багато питань з історичної проблематики. Довідник можна використовувати як для вивчення окремих тем, так і для повторення вже пройденого. Видання розраховане на широке коло користувачів.

Полонська-Василенко Н. « Історія України» У 2 т. Т. 2. Від середини XVII століття до 1923 року

    Цей загальний нарис національної історії свого часу був підготовлений як підручник для вищих шкіл. Висвітлюється передусім політична історія України, багатовікова боротьба її народу за власну державність.

  Другий том оригінального дослідження української історії висвітлює період від середини ХVII ст. до початку 20-х років  минулого століття.


Степан Бандера "Перспективи української революції" 

     Книга "Перспективи української революції" - це офіційне видання збірки найкращих статей Степана Бандери, що дає змогу зрозуміти його світогляд та розвіяти міфи про його історію. Головна тема писань автора — українська національно-визвольна революція. Основним контекстом в роботах Бандери виступає аналіз чинників, які виникали в політиці чи в еміграційному житті, які потенційно могли сприяти чи ускладнювати здійснення революції. Там також є згадки й про недавню історію ОУН, поточні внутрішньоорганізаційні події, консолідацію українських політичних сил, аналіз різних галузей політики СРСР. Оскільки мова публіцистичного доробку Степана Бандери має багато застарілої та запозиченої лексики, в книзі є глосарій термінів рідковживаних, малозрозумілих та діалектних слів, що спрощує читання.  "Як для дослідників, так і для практиків сучасного політичного процесу вагомий інтерес можуть становити різні опрацьовані Бандерою аспекти теорії революції: її зміст, перманентна природа, значення ідеї та проводу в її реалізації, залучення народних мас і технологія роботи серед них, фази перебігу революції, проєкція можливих варіантів та умов її втілення, розрахунок на власні сили та концептуальні засади консолідації політичних сил".


Павло Скоропадський "Скоропадський. Спогади 1917-1918 (Український переклад)"

Правдиві записи Павла Скоропадського, що стосуються його діяльності за період з кінця 1917 року по січень 1919 року. Деякі факти автор відтворив зі свого щоденника, інші — просто спогади. В нотатках автора постають роки революції та громадянської війни. Епоха революції перетворилася на війну всіх проти всіх, але Павло Скоропадський мав міцну силу духу і взяв на себе ношу державного будівництва. Він хотів, щоб була Україна. Українська Держава під час гетьманства Скоропадського стала історичним феноменом. Питання та проблеми, які поставали перед Гетьманом в часи його правління, знаходять вражаючий відгук із сучасною Україною. Це, зокрема, питання Криму, який в ті часи, за умовами Брестського миру, не входив до складу України. Водночас українська держава прагнула цього. А також - мовне питання. Позиція Скоропадського була чіткою - державна мова в Україні українська.  "Великороси кажуть: "Ніякої України не буде", а я кажу хоч би що було, Україна в тій чи іншій формі буде. Не примусиш річку йти навспак, так само і з народом: його не змусиш відмовитись від своїх ідеалів. Нині ми живемо в часи, коли самими багнетами нічого не вдієш".



Вахтанг Кіпіані  "Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР"

    Книга містить документальні матеріали про кримінальні справи Василя Стуса, який потрапив на лаву підсудних за статтею "Антирадянська агітація і пропаганда". Покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його друзів та рідних розкривають всю правду та невідомі факти про життя, ув'язнення та загибель Стуса. Це хроніка боротьби злочинної комуністичної системи з людиною, повною болі та гідності. Василь Семенович Стус — творець, громадянин, правозахисник, який чудово розумів наслідки своєї незгоди з русифікаторською й антиукраїнською політикою, але йшов до кінця в буквальному сенсі. Він так і не дочекався презентації жодної зі своїх книжок, оскільки на той час в України його вірші не друкували. Його роботи могли побачити лише за кордоном. "Обставини його смерті до тепер не з'ясовані — це було вбивство чи зупинка серця, чи навіть самогубство (є й така версія). Разом зі Стусом у таборі загинула і його остання поетична рукописна збірка "Птах душі", в звичайному учнівському зошиті в блакитній обкладинці. Їй також не вдалося "вилетіти" через в'язничні грати".


Україна: антологія пам’яток державотворення, Х-ХХ ст.: у 10 т. Т. IX: Час випробувань. Консолідація національно-патріотичних сил (1939 рік - початок 80-х років ХХ ст.) / Упоряд.: Ю. Сливка. - К.: Вид-во Соломії Павличко "ОСНОВИ", 2009. - 734 с. - К-2 [9(С2) / У-45]. 
    У дев'ятому томі публікуються документи і матеріали, які відтворюють винятково важливий етап боротьби за державну незалежність і соборність України 40-80-х років ХХ століття.


























Немає коментарів:

Дописати коментар